telestropbloczki fundamentowe

Na rynku można znaleźć różnej wielkości oraz szerokości bloczki fundamentowe, co dodatkowo zwiększa zakres zastosowań tego rodzaju materiału budowlanego. Produkt ten zyskuje na popularności, ponieważ stawianie ścian z bloczków fundamentowych pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć pracochłonnego deskowania, które występuje w przypadku stawiania fundamentów monolitycznych. Bloczki fundamentowe posiadają odpowiednie zagęszczenie i jednolitą strukturę, które wzmacniają wytrzymałość mechaniczną i utrzymują ją na poziomie nie mniejszym niż 15 MPa.

Sposób układania bloczków fundamentowych

Osoby zajmujące się wznoszeniem ścian z bloczków fundamentowych muszą pamiętać o tym, żeby za każdym razem chwytać poszczególny blok od dołu. Ściany z bloczków fundamentowych - należy murować korzystając z zaprawy cementowej. W przypadku, kiedy bloczki nie są wyprofilowane na zasadzie pióro-wpust, wówczas technika murowania z bloczków musi uwzględniać wypełnianie pionowych i poziomych spoin. Istotne jest także dopasowanie materiału budowlanego do konkretnego pomieszczenia - przykładowo, w miejscach podatnych na działanie grzybów i pleśni, bardzo dobrze sprawdzą się bloczki keramzytowe.  

Szerokość bloczków fundamentowych a technika układania

Zazwyczaj bloczki fundamentowe posiadają wymiary 38 x 24 x 14 cm, co ułatwia stawianie ścian różnej szerokości. Budowanie  ścian szerszych niż 38 cm wymaga techniki stawiania z przewiązaniem poprzecznym. Podczas stawiania ścian piwnic trzeba pamiętać o usztywnieniu, które pozwoli na przeniesienie naporu gruntu. Konieczne jest wykonanie żelbetonowych słupów w odstępie 1,5 m lub pamiętanie o wzmocnieniu spoin prefabrykowanych zbrojeń.