Czym tak naprawdę jest keramzyt?

Od jakiegoś czasu pustaki keramzytowe podbijają serca architektów, ekip budowlanych i osób zlecających budowę swojego domu. Nic w tym dziwnego. Posiadają wiele cech, dzięki którym z powodzeniem wypierają tradycyjne betonowe pustaki. Czym jednak jest keramzyt i dlaczego pustaki z niego wykonane tak skutecznie podbijają rynek budowlany?

To tylko glina!

Keramzyt to wbrew pozorom nie składa się z żadnych dziwnych związków chemicznych. To materiał, który stworzony jest z gliny. Wydobywa się ją w kopalni odkrywkowej. Glinę po odspojeniu transportuje się do hali leżakowania i pozostaje ona tam na okres od tygodnia do dwóch tygodni. Przez ten czas glina dokładnie osusza się i odpręża. Po tym czasie glinę uplastycznia się poprzez mechaniczne rozgniatanie. Gdy jest już odpowiednio uplastyczniona, trafia do specjalnych rurowych pieców. W piecu, w temperaturze ponad tysiąca stopni, glina zmienia się w napęczniałe kulki o porowatym środku, z twardą otoczką przypominającą ceramikę. Gdy wystygnie, przesiewa się ją i rozdziela na frakcje. Keramzyt przechowywany jest na różne sposoby: zarówno w silosach, jak i hałdach. Na koniec robi się z niego odpowiednie mieszanki, w zależności od planowanego zastosowania surowca.

Pustaki z keramzytobetonu

Dlaczego jednak pustaki z keramzytobetonu mają o wiele więcej zalet niż zwykłe? To proste. Pumeksowa struktura kulek sprawia, że jest to świetny izolator cieplny. Pustaki z keramzytobetonu pomiędzy granulkami keramzytu mają otwarte kanaliki, które świetnie odprowadzają parę wodną. Te cechy sprawiają, że domy budowane z pustaków keramzytowych są energooszczędne. Jak to możliwe? Dom, w którego ścianach utrzymuje się wilgoć, szybciej traci ciepło. Jeśli ściany „pracują” i odprowadzają ją na zewnątrz, ciepło nie ucieka tak szybko, domu nie trzeba dogrzewać, a co za tym idzie – płacić wysokich rachunków za ogrzewanie. Suche ściany to także ściany odporne na pleśń i grzyby. Ponadto pustaki z keramzytu są odporne na mróz, owady i gryzonie. Są świetnym izolatorem akustycznym, a do tego są lekkie i bardzo wytrzymałe.