Beton zwykły a towarowy
Beton jest bardzo popularnym materiałem budowlanym. Powszechnie uważa się, że jego pierwotne odmiany były stosowane przez ludzi już 9000 lat temu. W dawnych czasach beton produkowany był z dostępnych wtedy materiałów i nie był tak trwały jak obecnie wytwarzane materiały tego typu. Współczesne betony są o wiele mocniejsze i stabilniejsze, zostały dostosowane do wymagań nowoczesnego budownictwa.
Zwykły beton
Zwykły beton jest nieskomplikowaną mieszanką, z kruszywa mineralnego i cementu. Uziarnienie kruszywa może sięgać powyżej 8 mm, a gęstość pozorna w stanie suchym wynosi od 2000 do 2600 kg/m3. Do produkcji zwykłego betonu używa się zazwyczaj piasku, żwiru, grysu lub mieszanek kruszyw. Do niektórych betonów zwykłych producenci dodają mieszanki uplastyczniające lub przyspieszające wiązanie. W zależności od wytrzymałości danego betonu przydziela mu się odpowiednią klasę.
Beton towarowy
Beton towarowy jest bardzo wytrzymałym materiałem. Dlatego też zazwyczaj stosuje się go do kluczowych elementów nośnych i fundamentów. Z betonu towarowego powstają budynki, drogi, ale także belki, słupy czy płyty stopowe. Beton towarowy powstaje z mieszkanki kruszyw: grubego i drobnego, cementu, wody i różnego rodzaju domieszek, które jeszcze bardziej poprawiają właściwości danego betonu. Dlaczego beton towarowy jest idealnym budulcem? Ponieważ jest bardzo elastyczny, łatwo się z nim pracuje, a do tego jest stosunkowo tani. Beton towarowy produkowany jest w betoniarni. Na miejsce budowy transportowany jest w formie mieszkanki betonowej. Cechuje go wyjątkowa trwałość i solidność. Jak wybrać dobry beton towarowy? Należy dokładnie sprawdzić ofertę jego producenta. Powinien on posiadać certyfikaty jakości i wiarygodne badania laboratoryjne swoich produktów. Ważna jest również jakość kruszywa, którego producent używa do swoich mieszanek. Dobry producent jest w stanie doradzić klientowi najlepsze dla niego rozwiązanie. Nowoczesne betoniarnie posiadają węzły betoniarskie z komputerowym sterowaniem oraz elektronicznym systemem dozowania składników.