Bloczki fundamentowe z keramzytu

Keramzyt jest coraz chętniej używanym materiałem do budowy domów jednorodzinnych. Bloczki i pustaki z tego materiału z powodzeniem zastępują tradycyjne, betonowe wersje. Nic więc dziwnego, że coraz częściej używa się ich też do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych. Posiadają one wiele cech, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Czytaj więcej…

Podczas budowy…

Bloczki fundamentowe z keramzytu mają wiele zalet, które sprawiają, że podczas budowy sprawdzają się o wiele lepiej niż ich zwykłe wersje. Przede wszystkim są od nich większe, a mimo to ważą tyle samo. To wpływa na wiele aspektów. Po pierwsze, sam transport bloczków jest o wiele tańszy. Samochody dostawcze i ciężarowe poruszające się po drogach mają ograniczenia dotyczące wagi. Dlatego też cięższy materiał musi być przewożony w kilku turach, co znacząco wpływa na koszty transportu. Wielkość bloczka wpływa oczywiście też na tempo budowy. Ekipa budowlana pracuje z mniejszym ciężarem, mniej również czeka ją murowania. Do tego mniej używa się  pojedynczych sztuk budulca, przez co murowana ściana powstaje o wiele szybciej.

Wytrzymałość

Bloczkom fundamentowym z keramzytu zarzuca się, że są one o wiele mniej wytrzymałe niż betonowe bloczki. To prawda, jednak jeśli chodzi o budowę domu jednorodzinnego wytrzymałość betonu nie jest do niczego potrzebna. Keramzyt doskonale poradzi sobie z jego obciążeniami. Jeśli dom w całości będzie budowany z keramzytu, mury będą lżejsze niż gdyby były budowane tradycyjnymi metodami. Dzięki temu w ławach fundamentowych można zmniejszyć ilość zbrojeń. Jest jeszcze jedna bardzo kwestia: bloczki z keramzytu mają bardzo wysoką izolacyjność cieplną. Stosowanie ich skutkuje oszczędnościami na izolacji termicznej. Reasumując, bloczki fundamentowe z keramzytu gwarantują mniejsze koszty transportu, zbrojeń, zaprawy, izolacji oraz… pracy. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej stosuje się je na całym świecie.