Jak dobrać odpowiedni system kominowy?

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze systemu kominowego, jest konieczność dopasowania go do urządzenia grzewczego. Odpowiednia decyzja wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo użytkowników, ale również na efektywność eksploatacji. Warto więc zwrócić większą uwagę na system, który wybieramy. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić. Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami.

Dobór systemu kominowego do kotła

Z najłatwiejszym wyborem komina mamy do czynienia w przypadku kotłów, w których występuje bardzo wysoka temperatura spalin. Sprawia ona, że występujący w środku ciąg termiczny szybko je uwalnia na zewnątrz. Nazywamy to suchym trybem pracy komina. Jeżeli temperatura w kotle jest o wiele niższa, konieczne jest zastosowanie komina do kotła niskotemperaturowego, czyli takiego, który umożliwia pracę w tzw. Mokrym trybie pracy.

Trudniejszym zadaniem z perspektywy inwestora lub projektanta jest wybór prawidłowego rodzaju komina jeszcze przed zakończeniem budowy.  Wpływ na to mają stale wahające się koszty paliwa, długość cyklu budowlanego oraz bezpieczeństwo. Kiedyś najczęstszym wyborem były kominy murowane, jednak wraz z postępem technologicznym coraz częściej klienci decydują się na systemy kominowe pozwalające na bardzo dokładne dostosowanie konstrukcji do danego urządzenia grzewczego oraz potrzeb użytkowników zarówno pod względem bezpieczeństwa, wydajności, jak i estetyki.

Podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze komina, są rodzaj spalanego paliwa, rodzaj kotła oraz możliwość zabudowy. Istotnymi czynnikami są również wielkość ciągu kominowego, temperatura, rodzaj paliwa oraz wymiary komina. Średnica nie może być zbyt duża, ponieważ może to doprowadzić do osadzania większej ilości sadzy na ściankach.

Kominy ceramiczne najwyższej jakości

Wybór komina nie musi być jednak wcale taki trudny. W wielu przypadkach najlepiej sprawdzają się uniwersalne kominy ceramiczne od firmy TONY. Są to kominy dostosowane zarówno do paliw gazowych, jak i stałych. Komin TONA Therm FU to ewenement, który od wielu lat cieszy się uznaniem wśród klientów dlatego, że jest do wszystkich rodzajów paliw. Jest odporny na działanie kwasów i nawet ekstremalnie wysokich temperatur. Wysoka jakość produktu pozwala także na wytworzenie szybkiego ciągu spalin, co poprawia wydajność całego systemu.