Jak układać bloczki fundamentowe?
Na rynku można znaleźć różnej wielkości oraz szerokości bloczki fundamentowe, co dodatkowo zwiększa zakres zastosowań tego rodzaju materiału budowlanego. Produkt ten zyskuje na popularności, ponieważ stawianie ścian z bloczków fundamentowych pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć pracochłonnego deskowania, które występuje w przypadku stawiania fundamentów monolitycznych. Bloczki fundamentowe posiadają odpowiednie zagęszczenie i jednolitą strukturę, które wzmacniają wytrzymałość mechaniczną i utrzymują ją na poziomie nie mniejszym niż 15 MPa.
Sposób układania bloczków fundamentowych
Osoby zajmujące się wznoszeniem ścian z bloczków fundamentowych muszą pamiętać o tym, żeby za każdym razem chwytać poszczególny blok od dołu. Ściany z bloczków fundamentowych – należy murować korzystając z zaprawy cementowej. W przypadku, kiedy bloczki nie są wyprofilowane na zasadzie pióro-wpust, wówczas technika murowania z bloczków musi uwzględniać wypełnianie pionowych i poziomych spoin. Istotne jest także dopasowanie materiału budowlanego do konkretnego pomieszczenia – przykładowo, w miejscach podatnych na działanie grzybów i pleśni, bardzo dobrze sprawdzą się bloczki keramzytowe.
Szerokość bloczków fundamentowych a technika układania
Zazwyczaj bloczki fundamentowe posiadają wymiary 38 x 24 x 14 cm, co ułatwia stawianie ścian różnej szerokości. Budowanie ścian szerszych niż 38 cm wymaga techniki stawiania z przewiązaniem poprzecznym. Podczas stawiania ścian piwnic trzeba pamiętać o usztywnieniu, które pozwoli na przeniesienie naporu gruntu. Konieczne jest wykonanie żelbetonowych słupów w odstępie 1,5 m lub pamiętanie o wzmocnieniu spoin prefabrykowanych zbrojeń.