Jakie są cechy dobrego systemu kominowego?

Źle zamontowane kominy systemowe mogą doprowadzić do zaprószenia ognia. Pierwszymi znakami ostrzegawczymi jest nadzwyczajne spalanie paliwa, pojawienie się sadzy na suficie lub ścianach. Nieprawidłowo zainstalowany układ może też źle wpłynąć na działanie kotła grzewczego.

W przypadku domków jednorodzinnych pod uwagę należy wziąć następujące kryteria:

– materiał – zgodny z normami, które mówią, jakie konkretnie komponenty mogą być użyte w produkcji układu,

– producent – oczywiście znany i oferujący praktyczne rozwiązania, np. niemiecka marka TONA,

– certyfikat – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na europejskie oznaczenia “CE” lub polskie “B”.

Rozważmy pierwszą, czyli najważniejszą kwestię.

Jaki wybrać system kominowy do domu jednorodzinnego?

Ze względu na użyte komponenty, możemy wyróżnić systemy kominowe:
– ceramiczne – uniwersalne ze względu na prosty montaż i kompatybilność z większością kotłów. Układy kominowe TONA cechuje też trwałość i odporność na odkształcenia,

– murowane – ze względu na duży ciężar nakładany na fundament niekoniecznie sprawdzają się w mniejszych domkach jednorodzinnych. W ich produkcji należy też używać cegieł dobrej jakości (o klasie minimum 15), a to generuje dodatkowe koszty,

– betonowe – tego rodzaju materiał jest lekki i prosty w instalacji. Cechuje się również dobrymi właściwościami akustycznymi, choć nie jest aż wytrzymały.

Co wybrać?

Podsumowując, jeśli zależy nam na idealnym balansie pomiędzy ceną, a parametrami, warto wybrać modele ceramiczne. Produkty marki TONA doskonale łączą się z tradycyjnymi piecami kaflowymi i kotłami, co spełnia wymagania jednorodzinnych mieszkań.