Leca® BLOK – ciepły dom na lata

Podstawowe założenia

Na początek musimy wiedzieć co i dla kogo będziemy budować. Czy potrzebujemy dom z wieloma pokojami bo nasza rodzina jest kilkuosobowa a dzieci są jeszcze małe? Czy też w naszym domu za 2- 3 lata pozostaną jedynie 2 osoby bo obecni nastolatkowie rozpoczną studia w innych miastach i prawdopodobnie do domu już nie wrócą? Czy może za kilka lat w naszym domu będziemy musieli wydzielić niekrępujące mieszkanie dla seniora? To kilka podstawowych przypadków, z którymi możemy się zetknąć.

Działka i projekt

Wiedząc jaki funkcje powinien spełniać nasz dom szukamy działki budowlanej najlepiej maksymalnie uzbrojonej w media. Decydując się na zakup działki warto mieć już wstępnie wybrany projekt z katalogów domów gotowych lub też projekt koncepcyjny zamówiona u projektanta. Na podstawie wymiarów zewnętrznych przyszłego budynku łatwo zweryfikować czy będzie możliwe wybudowanie domu na konkretnej działce. Często zdarza się, że kształt i wymiary działki wymagają zmiany koncepcji naszego wymarzonego domu. Będąc właścicielem działki zlecamy wykonanie projektu indywidualnego lub też kupujemy projekt typowy i dostosowujemy go do warunków gruntowych na naszej działce.

Budowa

Wybudować dom powinni nam fachowcy. Najlepiej z polecenia czyli tacy, którzy wybudowali już domy i możemy je obejrzeć oraz porozmawiać z ich właścicielami. Do nadzoru nad pracami należy zatrudnić kierownika budowy lub inspektora, który będzie fachowcem i będzie reprezentował nasz interes w trakcie całego procesu budowania.

Jak i z czego budować?

Najlepiej z dobrych i sprawdzonych materiałów, pamiętając, że oszczędzać trzeba mądrze. Casting na najtańszego wykonawcę i wybór najtańszych materiałów często mści się jeszcze przed zakończeniem stanu surowego. Starajmy się nie zmieniać ekip wykonawczych w trakcie budowy ponieważ każda kolejna ekipa najczęściej rozpoczyna pracę od wyceny za naprawę „fuszerek” po poprzedniej ekipie.

Do budowy najlepiej wybierać materiały sprawdzone, które dają duży komfort w użytkowaniu budynku. Gazobeton to duże bloczki, z których ściany rosną w oczach. Pustaki ceramiczne to elementy sprawdzone na przestrzeni wielu wieków. Zamki i kościoły nie poddają się próbie czasu. Sylikaty to materiały stosowane głównie w budynkach wielorodzinnych, gdzie ściany izolujące akustycznie sąsiada od sąsiada mają bardzo ważne znaczenie. A może budować z Leca BLOK-a, który łączy większość własności wymienionych wyrobów.

Pustak Leca BLOK 24 to duży element z keramzytobetonu. Keramzyt to gliniane kulki wypalane w piecach obrotowych. A wypalona glina to ceramika. Ściany z pustaków o szerokości 24 cm wymagają obecnie warstwy izolacji termicznej z wełny mineralnej lub styropianu jedynie o grubości 12 cm. Aby spełnić wymagania ochrony cieplnej, które będą obowiązywać od 2021 roku warstwa termoizolacji powinna mieć 15 cm. I nic więcej! Nie „przegrzewajmy” naszych domów. Mamy coraz więcej gorących letnich miesięcy a coraz mniej mroźnych długich zim. Pustaki z keramzytobetonu systemu Leca BLOK charakteryzują się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Ściany bardzo szybko wysychają a jedynie suchy materiał jest dobrym izolatorem cieplnym.

Szybkie wysychanie to również brak możliwości kondensacji pary, która mogłaby powodować zagrzybienia w ścianach. Do ocieplania budynków warto zastosować wełnę mineralną, która jest materiałem niepalnym. Nie zatrzymuje wilgoci pomagając w wysychaniu ścian po zakończeniu budowy i w trakcie użytkowania domu. Te pozytywne właściwości ścian z keramzytobetonu dostrzegli mieszkańcy zarówno chłodnej Skandynawii jak i gorącej Portugalii czy Hiszpanii. W obu tych skrajnie różnych klimatach domy z pustaków na bazie keramzytu sprawdzają się od dziesiątków lat. Bardzo dobrze radzą sobie w wilgotnym klimacie na przykład w strefach nadmorskich.

W Polsce Producenci wyrobów Systemu Leca BLOK oferują również inne elementy z keramzytobetonu takie jak; bloczki fundamentowe, bloczki do ścian akustycznych, pustaki do ścian działowych, kształtki nadprożowe i wieńcowe, systemy kominowe i wentylacyjne, stropy Teriva i inne elementy niezbędne przy budowie domu. Współpraca z jednym Producentem-dostawcą upraszcza proces zakupu podstawowych materiałów do budowy stanu surowego budynku. Łatwiej uzgadnia się dostawy i negocjuje ceny. Wiele dodatkowych informacji o budowanie domów na bazie keramzytu na www.lecadom.pl Zapraszamy do współpracy i odwiedzenia lokalnego Producenta