Nadproża – rodzaje i do czego służą?
Są nieodłączonym elementem konstrukcji każdego budynku. Znajdują się nad otworami przygotowanymi do montażu stolarki drzwiowej oraz okiennej. Mają za zadanie przenieść ciężar na sąsiadujące ściany. Nadproża, bo o nich mowa, dostępne są w kilku wariantach. Czym się różnią poszczególne rodzaje?
Nadproża w domu jednorodzinnym – ich główne zadanie
Nadproża, jak już wspomnieliśmy, umieszczane są bezpośrednio nad otworem okiennym i drzwiowym, ale nie tylko. Są stosowane także przy budowie bram garażowych. Mają za zadanie niwelować ryzyko zawalenia się muru, którego konstrukcja jest zachwiana przez montaż innego elementu. Przenoszą ciężar na sąsiadujące ściany. Wykorzystuje się je również podczas budowania ścianek działowych, by zapobiec pękaniu tynków i powstawaniu rys. Ważne zatem, by wybrać odpowiedni rodzaj dopasowany do projektu konstrukcji.
Rodzaje nadproży
Nadproża występują w kilku wariantach. Różnią się między sobą kształtem oraz wyposażeniem – lub jego brakiem – w odpowiednie zbrojenie. Rodzaje żelbetowe są jednymi z najbardziej popularnych rodzajów. Uznaje się je także za uniwersalne i drogie jednocześnie. Powstają w wyniku mieszanki cementu, wody i kruszywa. Dodatkowo wzmacnia się je stalowym zbrojeniem. Warianty w pełni stalowe – w postaci belek – wykorzystuje się zazwyczaj do szerokich otworów, w rozmiarze powyżej 2,5 metra. Te przypominające kształtem literę U wypełnia się betonem. Montuje się je najczęściej w ścianach murowanych lub wykonanych z betonu właśnie.
Do stropów i ścianek działowych – elementy prefabrykowane
Nadproże prefabrykowane wybiera się w zależności od tego, gdzie zostanie zamontowane. Inny wariant będzie pasować do ścianek działowych, inny do konstrukcji obciążonych stropem i inny do tych bez stropu. Jak wspomnieliśmy, montuje się je również nad bramami garażowymi. W tym przypadku sprawdzi się nie tylko uniwersalny typ, ale także rodzaj kwadratowy. Lekki i zarazem wytrzymały, a także prosty w instalacji znajduje zastosowanie także w przypadku stolarki okiennej. Jeśli dom wykonano z drewna, warto zdecydować się na drewniane nadproża.
Jeśli masz wątpliwości, który wariant sprawdzi się w twojej konstrukcji, zapraszamy do kontaktu!