Przełom lat 80. w budownictwie

Systemy budowania z keramzytobetonu w Polsce zaczęły się pojawiać pod koniec lat 80. Wcześniej były już popularne w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii. Najpierw nazywano je systemami budowania Optiroc Blok, a dopiero później zmieniono nazwę na Leca Blok. Pustaki keramzytowe są wykorzystywane przez inwestorów, którym zależy na wysokiej termoizolacyjności budynków.

Najlepsza technologia budowlana

Technologia wznoszenia budynku z pustaków i bloczków keramzytowych jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego domu. Zapewnia trwałość, zdrowie i ciepło podczas użytkowania. Keramzyt jest najbardziej termoizolacyjnym materiałem spośród materiałów ceramicznych. Wykorzystanie go wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania, co jest jednym z głównych celów współczesnego budownictwa. Izolacyjność cieplna wiąże się ze zjawiskiem paroprzepuszczalności. Pustaki keramzytowe chronią ściany przed zawilgoceniem. W porównaniu do gazobetonu – trzykrotnie lepiej, a do ceramiki – aż siedmiokrotnie. Właściwości termoizolacyjne zapewniają odporność na rozwój grzybów. Płynne regulowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach daje uczucie komfortu. Keramzyt odznacza się właściwościami radiestezyjnymi, jest przyjazny dla ludzi, zwierząt i roślin.

Szwedzki rodowód

Budowanie ścian dwu- i trójwarstwowych ma szwedzki rodowód. Są one wykonywane z lekkich pustaków, posiadających wysokie właściwości termoizolacyjne. Ma to wiele zalet nie tylko dla użytkowników, ale też dla środowiska. Takie ściany nie obciążają nadmiernie konstrukcji budynku. Pustaki keramzytowe nie zatrzymują pary wodnej, która powstaje podczas budowy i eksploatacji budynku. Składają się głównie z wypalonej w wysokiej temperaturze gliny, co nie stanowi pożywki dla rozwoju pleśni. Zastosowanie pustaków z keramzytu jest bardzo popularne w upalnej Hiszpanii czy mroźnej Skandynawii. Duże wymiary bloczków umożliwiają szybkie budowanie, dzięki czemu inwestorzy chętniej sięgają po ten materiał. Oprócz izolacji termicznej i akustycznej pustaki dają efekt dekoracyjny. Domy keramzytowe mają wrzosowy kolor, który uzyskuje się, barwiąc dodatkowo elementy ścienne. Ma być to znak rozpoznawczy dla projektów z keramzytu.