Pustaki keramzytowe – czym charakteryzuje się ten budulec?

Keramzyt z roku na rok staje się coraz popularniejszym tworzywem wśród osób, które zdecydowały się na budowę domu. Wygrywa z innymi budulcami, gdyż jest materiałem lekkim, o świetnych parametrach izolacyjnych, a także stanowi dobre rozwiązanie dla cierpiących na alergie. Dlaczego warto rozważyć opcje budowy domu z pustaków keramzytowych?

Czym jest keramzyt?

Keramzyt powstaje z gliny ilastej. Jest ona wypalana w temperaturze 1150°C, dzięki czemu jej objętość znacznie się powiększa. W wyniku tego procesu tworzą się gliniane granulki keramzytowe. W dalszej kolejności są one poddawane specjalne obróbce, czego efektem jest powstanie bloczków i pustaków. To właśnie ten produkt jest materiałem tak często wykorzystywany w budownictwie.

Pustaki z keramzytu – charakterystyczne właściwości

Jego porowata struktura zapewnia, że produkowane z niego pustaki są niezwykle lekkie. Tworzywo to posiada doskonałe parametry termoizolacyjne – skutecznie chroni przed utratą ciepła, pomaga zachować stałą temperaturę w pomieszczeniach. Materiały budowlane z keramzytu są także odporne na wpływ wilgoci. W związku z tym można liczyć na to, że w budynku takim będą panowały komfortowe warunki termiczne. Fakt, że materiał keramzytowy charakteryzuje się niską nasiąkalnością, co zapobiega przedostawaniu się do wnętrza domu wilgoci sprawia, że jest on wprost stworzony dla alergików. Na ścianach takich nie pojawi się grzyb ani pleśń. Budulec ten stanowi również barierę akustyczną dla hałasu z zewnątrz. Dom wybudowany z bloków keramzytowych jest miejscem bezpiecznym ze względu na niepalność tego tworzywa.

Z jego pomocą można wybudować dom w stosunkowo krótkim czasie. Niska waga pustaków keramzytowych powoduje też, że koszty związane ze zbrojeniem budynku będą dużo mniejsze. Poza tym struktura tych bloków znacznie ułatwia tynkowanie.

 

Pustaki keramzytowe to bardzo dobra alternatywa dla innych materiałów budowalnych. Gwarantują one izolację przed wilgocią, niskimi temperaturami, pożarem, tworzą idealne warunki dla alergików.