Pustaki szalunkowe typu L, C, U – do czego służą?

Dobrze wykonany fundament domu jest podstawą jego stabilności i wytrzymałości przez długie lata. Pustaki szalunkowe są sposobem na trwałe, ale i szybkie postawienie podwalin budowli – nawet sporych rozmiarów.

Do czego służą pustaki szalunkowe?

Pustaki szalunkowe swoje zastosowanie znajdują przy ścianach fundamentowych, zwłaszcza dużych budowli, gdyż – jak mówi ich nazwa – nie wymagają zastosowania dodatkowego deskowania. Wybór odpowiednich materiałów pod podstawową konstrukcję budynku jest kluczowy. Nieprawidłowo dobrane mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji, a w konsekwencji na jej pękanie i osiadanie gruntu. Dlatego tak ważne jest – zwłaszcza przy budowlach sporych rozmiarów – stosowanie tymczasowego stropowego szalunku deskowego. Umacnia on fundamenty, ale też nadaje im kształt. Takie deskowanie z powodzeniem można zastąpić pustakami szalunkowymi typu L, C i U, które zdecydowanie przyspieszają proces wznoszenia fundamentów. 

Pustaki szalunkowe wykonane zostały z keramzytobetonu, a to oznacza, że są stosunkowo lekkie. Jest to bardzo ważna cecha wtedy, gdy używamy ich do fundamentów piwnicznych i właściwych. Pustaki trzeba nakładać jeden na drugi. Lekki materiał budowlany ułatwia i usprawnia pracę przy minimalnym obciążeniu.

Pustaki szalunkowe dzielą się na typ U, L i C. To nic innego jak określenie ich kształtu. Konkretne typy kształtek wieńcowych stosuje się do ścian wewnętrznych, zewnętrznych i działowych. Umożliwiają one jedno lub dwustronne opieranie stropu. Konkretne typu szalunku z pustaków eliminują potrzebę zakładania deskowania, co znacznie ułatwia rozplanowanie i przyspieszenie pracy. Na koniec odpowiednio ułożone pustaki szalunkowe zalewa się betonem, by zespolić całość, umocnić konstrukcję fundamentu i ścian nośnych.