Pustaki wentylacyjne – rodzaje i zastosowanie
Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów budowlanych, które chętnie wybierane są nie tylko przez osoby prywatne, ale także przez większych inwestorów. Jednymi z nich są coraz częściej stosowane pustaki wentylacyjne. Ich użycie zapewnia przede wszystkim odpowiednią wentylację budynku. Producenci oferują różnego rodzaju warianty. Czym dokładnie charakteryzują się pustaki wentylacyjne, jaki jest ich podział i zastosowanie?
Dlaczego warto stosować pustaki wentylacyjne?
Niezależnie od rodzaju budynku bardzo ważna jest jego odpowiednia wentylacja. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można pozbywać się zanieczyszczonego powietrza z budynku. Najchętniej wybieranym jest budowa specjalnego systemu grawitacyjnego z wykorzystaniem pustaków wentylacyjnych. Wspomniany system powinien być stosowany we wszystkich tych pomieszczeniach, w których instalowane są piecyki gazowe – kuchnia, łazienka.
Jakie rodzaje pustaków wentylacyjnych dostępne są na rynku?
Pustaki wentylacyjne można podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonanie. Nie wszystkie bowiem są takie same. W zależności od użytego w procesie produkcji materiału także sama budowa pustaka czy jego rozmiar mogą różnić się między sobą. Wśród produktów dostępnych na rynku wyróżnia się:
- pustaki silikatowe – z jednym kanałem,
- pustaki keramzytobetonowe – posiadające od jednego do czterech kanałów,
- pustaki ceramiczne – podobnie jak silikatowe, z jednym kanałem.
Tym, co charakteryzuje wszystkie te rodzaje pustaków wentylacyjnych, jest ogromna odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na zmieniające się warunki atmosferyczne
i tym samym temperatury.
Wszystkie z wyżej wymienionych pustaków wentylacyjnych są także bardzo proste w montażu. W niektórych przypadkach koniecznie jest dodatkowe obudowanie ich cegłami, ale nie stanowi to większego problemu dla osoby wykonującej grawitacyjny system wentylacyjny.
Inne informacje dotyczące pustaków wentylacyjnych
Jak wspomniano wcześniej, rozmiar pustaka wynika z zastosowanego w produkcji materiału oraz jego budowy. Standardowo przyjmuje się, że pustaki wentylacyjne mają wymiary: od 20 do 24 centymetrów wysokości oraz od 19 do 24 centymetrów szerokości. Bardzo ważnym aspektem jest także struktura pustaka, którą należy dokładnie sprawdzić, ponieważ powinna być pozbawiona wszelkich uszkodzeń.