Strop gęstożebrowy – wady i zalety

telestrop

To obowiązkowy element konstrukcyjny każdego budynku, którego zadaniem jest oddzielanie kondygnacji oraz przenoszenie obciążeń stałych i użytkowych. Ze względu na prosty układ konstrukcyjny za najpopularniejszy obecnie uważa się strop gęstożebrowy. Co go wyróżnia? Jakie są jego rodzaje? Poznaj wady i zalety tego elementu.

Strop jako element konstrukcyjny

Strop gęstożebrowy musi być uwzględniony w projekcie nieruchomości – to istotny element konstrukcyjny budynku. Na rysunku określa się konkretny wariant, materiały niezbędne do jego montażu, otwory czy rozmieszczenie. Jak przebiega jego mocowanie? Najczęściej opiera się go na ścianach nośnych lub podciągach, a wierzchnią warstwę wykańcza nadbetonem. Strop gęstożebrowy tworzą belki żelbetowe. Zazwyczaj są układane w odległości od 30 do 60 cm. Maksymalna odległość może wynieść 90 cm. Odstępy są wypełniane ceramicznymi, betonowymi lub styropianowymi pustakami. Najczęściej wybiera się takie samo wypełnienie, jakiego użyto podczas budowania ściany budynku. Rozpiętość natomiast waha się w granicach od 1,2 do nawet 7,8 m. Warto zaznaczyć, że w przypadku rozpiętości wyższej niż 4,5 metra, stosuje się tzw. żebra rozdzielcze.

Rodzaje oraz właściwości stropu gęstożebrowego

Na rynku budowlanym wyróżnia się następujące warianty:

– Ackermana – uznawany za najtańszy rodzaj, przy montażu którego niezbędne jest deskowanie;

– Teriva – w porównaniu z innymi typami jest lekki, łatwy do obróbki, wyróżnia się izolacją termiczną;

– Fert – tworzony ze stalowo-ceramicznych belek;

– Telestrop – odległości osiowe pomiędzy belkami wynoszą 60 cm.

Wady i zalety – czy warto decydować się na strop tego rodzaju?

Jak każde rozwiązanie konstrukcyjne, tak i ten element posiada zarówno zalety, jak i wady.

Co można zaliczyć do atutów stropu gęstożebrowego?

Przede wszystkim łatwy dostęp do produktu na rynku budowlanym. Z łatwością można go zakupić zarówno w dużych aglomeracjach, jak i małych miasteczkach. Również większość firm zajmujących się budową domu poradzi sobie z jego właściwym montażem. Nie potrzeba powiem specjalistycznego sprzętu ciężkiego do jego mocowania.

Czy są jakieś minusy?

Tak. Tworzenie skomplikowanych kształtów za pomocą tropu gęstożebrowego wymaga dużego nakładu pracy i w rezultacie wydania większej kwoty. Te elementy konstrukcyjne nie wyróżniają się również zbyt wysoką izolacją akustyczną. Są też podatne na przemieszczanie się w pionie, co może prowadzić do powstawania rys i pęknięć.