W jaki sposób murować pustaki wentylacyjne?
Budowa domu to złożone i skomplikowane zadanie, które wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, a także wiedzy. Błędy, które popełni się na etapie wznoszenia murów, mogą dawać nieprzyjemne skutki w przyszłości. Dlatego też tak istotne jest zdanie się na profesjonalną ekipę, która dobrze wie jak prawidłowo wykonać komin wentylacyjny, bez którego prawidłowe funkcjonowanie w budynku może być utrudnione.
Prawidłowe wentylowanie pomieszczeń
Dobrze rozplanowana ilość kanałów wentylacyjnych jest podstawą prawidłowego przepływu i cyrkulacji powietrza w domu. Kominy wentylacyjne są niezbędne w kuchniach i łazienkach. Ich rozmieszczenie nie powinno być przypadkowe, ponieważ odpowiadają one za bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Do budowy wentylacji grawitacyjnej używa się materiału, jakim są pustaki wentylacyjne. Na rynku można spotkać ich kilka rodzajów, w tym keramzytobetonowe, silikatowe i ceramiczne. Ich montaż jest zróżnicowany, w zależności od typu. Jedynie pustaki ceramiczne wymagają obmurowanie. Różnią się one grubością, a także ilością kanałów wentylacyjnych, ale mają wspólną cechę, gdyż wszystkie są murowane na zaprawie.
Zasady tworzenia wentylacji grawitacyjnej
Tworzenie wlotów wentylacyjnych jest ustalane w momencie przygotowania projektu danego budynku. Wszystkie kominy są tworzone na fundamentach oraz w pionie. Nie można tynkować we wnętrzach kanałów, a ich powierzchnia powinna być gładka. Jeżeli w danym pomieszczeniu brak jest ocieplenia, konieczne jest jego zastosowanie. Długość kanałów, a także spoiny i przegrody muszą być dobrane do danego typu budynku, jego wysokości i specyfiki.