Zalety ceramicznych systemów kominowych

W momencie zakupu lub budowy domu zawsze istotne jest zwrócenie uwagi na system grzewczy, który zostanie zainstalowany w budynku. Warto przyjrzeć się jego materiałom oraz konstrukcji, aby był on bezpieczny dla domu oraz służył przez wiele lat. Od pewnego czasu widać wzrost popularności ceramicznych systemów kominowych, które stają się alternatywą dla konstrukcji stalowych. Między innymi dlatego, że są one uniwersalne i kompatybilne z wieloma systemami grzewczymi. W związku z dużą wytrzymałością na wysokie temperatury (do 600 stopni Celsjusza) będą one współpracowały z każdym urządzeniem. Można je stosować zarówno do kominków, pieców kaflowych, kozy grzewczej czy kotłów kondensacyjnych olejowych i gazowych. Przy temperaturach, do których są one przystosowane również mniej istotne jest, jakie paliwo używane jest w ogrzewaniu. Ceramiczne systemy kominowe są o wiele prostsze w montażu niż kominy murowane.

Szybki montaż oraz bezpieczeństwo użytkowania

Inne ważne zalety kominów ceramicznych to przede wszystkim duża odporność na nagłe zmiany temperatury, dzięki czemu nie odkształcają się one w reakcji na wzrost temperatury i nie korodują przez lata używania. Są odporne na pożary sadzy i innych substancji. Dzięki materiałom, z których są wykonane, czyli wysokojakościowej krzemionki, nie ulegają one działaniu toksycznych składników kondensatu czy też na wilgoci. Ceramiczne konstrukcje kominowe mają zdolność oddawania ciepła przez długi czas, ponieważ na długo absorbują temperaturę, co szczególnie przypadnie do gustu posiadaczom kominków.

Łatwo także odpowiednio dopasować rozmiar komina do rury ceramicznej, ponieważ są one wielowarstwowe, a dzięki temu bardziej skoncentrowane, i zajmują mniej miejsca. Takie rozwiązanie gwarantuje też bardziej elastyczne montowanie przewodu wewnętrznego. Uniwersalność i elastyczność ustawienia takiej konstrukcji, szczelność oraz wytrzymałość na wysokie temperatury oraz substancje zawarte w używanym paliwie wyjaśniają popularność ceramicznych systemów kominowych. Ze względu na te zalety ceramiczne systemy kominowe mogą zostać wybudowane we wnętrzu, ale można także dobudować je do zewnętrznej strony ściany istniejącego budynku lub zastosować jako instalację wolnostojącą.