Zalety keramzytu

Gdy decydujemy się na budowę własnego domu, jest wiele rożnych rzeczy, o których musimy zadecydować. Jedną z nich jest wybór materiału do budowy ścian. W ostatnich latach coraz częściej domy buduje się z bloczka keramzytowego. Czym on jest i dlaczego stał się tak popularny?

Keramzytobeton

Keramzytobeton trafił do Polski z Zachodu i krajów skandynawskich. Sprawdza się on świetnie zarówno na upalnym południu, jak i na mroźnej północy. Technologia budowy przy użyciu bloczków sprawia, że dom spełnia wyższe standardy niż jak gdyby był wybudowany ze zwykłego pustaka. Bloczki Leca mają wiele zalet. Są bardzo trwałe i wytrzymale. Keramzytobeton to materiał ceramiczny, a wiec zdrowy dla człowieka i otoczenia. Bloczki Leca sprawiają, że dom jest ciepły. Jest to oczywiście możliwe dzięki ich wysokiej termoizolacyjności. To jednak nie koniec ich zalet. Keramzyt doskonale tłumi hałas. Zbudowane z niego domy są wiec ciche, nawet jeśli są postawione w dość głośnym otoczeniu. O materiale tym mówi się również, że jest oddychający. Bloczki Leca szybko wysychają, a do tego dobrze odprowadzają parę wodną.

To nie wszystko!

Bloczki z keramzytu rozwiązują także kilka problemów związanych z nowoczesnym budownictwem. Dzięki temu, że szybko odprowadzają wilgoć, zapobiegają powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Ich wysoka termoizolacyjność wpisuje się idealnie w trend budowy domów energooszczędnych, z których ciepło nie ucieka w niekontrolowany sposób. Na to wpływa ich tzw. paroprzepuszczalność: która jest trzykrotnie lepsza niż ściany z gazobetonu i prawie siedmiokrotnie lepsza niż ściany z ceramiki. Bloczki z keramzytu dodatkowo mają unikalny wygląd. Domy z nich zbudowane cechuje wrzosowy odcień, który może dodatkowo podkreślić ceramiczne korzenie ścian. Pustaki i bloczki Leca dostępne są w dużych wymiarach, a to z kolei znacząco wpływa na szybkie tempo budowy. Są stosunkowo lekkie. Ich użycie nie obciąża więc nadmiernie konstrukcji budynku.